سبک زندگی جهادی
عضویت در خبرنامه

برای دریافت خبرنامه ایمیل خود را ارسال کنید

بیانیه شماره 3 ستاد مطالبات مردمی از‌ جلیلی در اشتغال و تولید

کدمطلب : 17153


بیانیه شماره 3 ستاد مطالبات مردمی از‌ جلیلی در اشتغال و تولید


آقای دکتر جلیلی؛ مردمان وطن کارِ خوب می‌خواهند/ اینها حقوق و مطالبات ملت است، شما چه پاسخی دارید؟


مردم وقتی به قانون اساسی مراجعه می‌کنند اشتغال را به عنوان یکی از حقوق اساسی خود می‌یابند. قانون اساسی دولت را ملکف کرده است که وسایل اشتغال را برای همگان فراهم آورد. اینها حقوق و مطالبات ملت است که لازم است شما به عنوان نامزد تصدی مقام ریاست جمهوری، درباره آنها برنامه داشته باشید


ستاد مطالبات مردمی از جلیلی سومین بیانیه خود را در سال 96 با موضوع اشتغال و تولید منتشر کرد.


هوران: این ستاد در سومین بیانیه خود خطاب به جلیلی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در سال جدید به دو مساله اساسی «اشتغال» و «تولید» به گوشه ای از حقوق و مطالبات مردم تاکید کرد. در این بیانیه به برخی از موضوعات مهم نظیر «گسرتش نرخ بیکاری در میان جوانان تحصیل کرده»، «تبعیض در اشتغال»، «بی مهری دولت در عرصه تولید» و مشکلات موجود در«نظام بانکداری» و «بیمه» اشاره شده است.
در ادامه متن کامل این بیانیه را می خوانید

جناب آقای دکتر جلیلی
سلام علیکم؛
اشتغال، یکی اصلی‌ترین مسائل اقتصاد ایران و مهمترین دغدغه جوانان است. بیانات رهبر معظم انقلاب در آغاز سال جاری و تاکید ایشان بر دو مساله «تولید» و «اشتغال»، موید اهمیت این موضوع است. معضل بیکاری مانع افزایش ازدواج و تشکیل خانواده و به تبع آن افزایش جمعیت است. بیکاری نقطه آغاز جرائم اقتصادی و آسیب‌های اجتماعی و ریشه بسیاری از مشکلات نظیر مهاجرت از روستا به شهر و توسعه حاشیه‌نشینی است.

آمارها نشان‌ می‌دهد ۲۶ درصد از جوانان کشور بیکار هستند. مطابق آخرین اعلام مرکز آمار کشور، ۳ میلیون و 398 هزار نفر بیکار در کشور وجود دارد. بیکاری فارغ‌التحصیلان از 18.5 تا 42 درصد اعلام شده است. در محاسبه این اعداد، فرد شاغل کسی است که در طول هفته یک ساعت کار کرده باشد. پس می‌توان ادعا کرد وضعیت بیکاری بسیار دردناک‌تر از این آمارها است. اگر مبنای شاغل بودن را 44 ساعت کار در هفته در نظر بگیریم، میزان بیکاران در کشور به 5 میلیون و 600 هزار نفر خواهد رسید. آمار بیکاری در ایران از متوسط منطقه غرب آسیا نیز بالاتر است. در سال ۹۳ متوسط بیکاری در منطقه ۱۱ درصد و در ایران ۱۲.۸ درصد بوده است.

همچنین موضوع تبعیض در اشتغال، بر جراحت مردم در این زمینه افزوده است. عده‌ای در کشور ده‌ها عنوان، جایگاه و پُست دارند و با عضویت در چندین هیات مدیره، از حقوق‌های نجومی برخوردارند و در همین حال عده‌ای دیگر از مردمان این سرزمین، نان شب‌شان را با دست‌فروشی در سرما و گرما یا با شغل‌های موقت فصلی به منزل می‌برند. بسیاری از هموطنان‌مان مجبورند برای تامین حداقل زندگی، از طلوع آفتاب تا پاسی از شب چند شیف کار کنند و بخشی با مشاغل کاذب امرار معاش می‌کنند. به عبارت روشن‌تر، رقم قابل توجهی از شاغلان کشور از شغل خوب محروم هستند و فقط عنوان "شاغل" را یدک می‌کشند.

قسمت قابل توجهی از بیکاری موجود ناشی از بی‌مهری دولت حاضر به مقوله تولید است. شنیده می‌شود ۶۰ درصد واحدهای تولیدی کشور به صورت تعطیل و نیمه تعطیل درآمده‌اند! تعطیل کردن مسکن مهر در حدود یک میلیون بیکاری را در پی‌داشته است. مطابق آمار کارشناسی، سالانه بیش از 20 میلیارد دلار کالا به صورت قاچاق وارد کشور می‌شود که به معنای از دست رفتن دو میلیون شغل در کشور است. پاسخ دولت به مشکل مدیریت آب، تعطیلی کشاورزی بوده است و این سیاست به بیکاری بخش قابل توجهی از اقشار ضعیف که امرار معاش آنها از کشاورزی است، منجر شده است.

بانکها بیشترین ضربه را به تولید می‌زنند و یکی از عوامل گسترش بیکاری هستند. منابع بانک‌ها به جای تولید در خدمت فعالیت‌های لوکس و غیر مولد از جمله برج‌سازی و کمک به واردات است و متاسفانه نظام مالیاتی کشور عزمی برای مهار فعالیت‌های ضد تولیدی در اقتصاد ندارد.

نظام بیمه کشور بیش از آنکه در خدمت تولید باشد به یک مانع و معضل برای تولیدکنندگان تبدیل شده است. کشور در عمل از بیمه بیکاری محروم است. هیچ کارفرمایی نیست که از نحوه تعامل با بیمه نگران نباشد. قانون کار در عمل نه از کار حمایت می کند، نه از کارگر و نه از کارفرما.

آقای دکتر جلیلی

مردم وقتی به قانون اساسی مراجعه می‌کنند اشتغال را به عنوان یکی از حقوق اساسی خود می‌یابند. قانون اساسی دولت را ملکف کرده است که وسایل اشتغال را برای همگان فراهم آورد. همچنین دولت مکلف شده است برنامه‌های اقتصادی را به گونه‌ای تنظیم کند که‏‏ هر فرد علاوه‏ بر تلاش‏ شغلی‏، فرصت‏ و توان‏ کافی‏ برای‏ خودسازی‏‏، مشارکت در فعالیت‌های سیاسی‏ و اجتماعی‏ و افزایش‏ مهارت‏ و ابتکار داشته‏ باشد. اینها حقوق و مطالبات ملت است که لازم است شما به عنوان نامزد تصدی مقام ریاست جمهوری، درباره آنها برنامه داشته باشید؛ برنامه‌ای که بتواند سوالات زیر را پاسخ دهد:

- دیدگاه روشن شما درباره سیاست‌های اشتغال دولت‌های گذشته نظیر وام‌های خوداشتغالی، راه‌اندازی بنگاه‌های زود بازده، توسعه گفتمان کارآفرینی و امثال آن چه است؟

- آیا برنامه‌ای اصلاحی در خصوص قوانین کار، بیمه و مالیات دارید؟

- بیمه بیکاری را با چه برنامه‌ای ساماندهی خواهید کرد؟

- با مساله قاچاق و گسترش واردات چگونه مقابله می‌کنید؟

- چگونه نظام بانکی غیرمولد را مهار و منابع را به سمت تولید هدایت می‌کنید؟

ارائه پاسخ به سوالات فوق، از سوی هر یک از نامزدهای انتخابات آتی ریاست جمهوری، راه‌گشای تصمیم‌گیری برای آحاد ملت خواهد بود.

والسلام علیکم و رحمه‌الله

Share

هوران را در تلگرام دنبال کنید

هوران را در چیام رسان سروش دنبال کنید

نظرات کاربران

نارنجستان

آموزش نویسندگی خلاق هوران